Canım Arkadaşım – Özgür Balpınar

Yayınevi : Genç Timaş

Sayfa Sayısı : 184

Bir arkadaş yalnızca bir arkadaştan mı ibarettir?

Koşarak gidilen sevinçlere, anlamlı bekleyişlere, umut dolu düşlere yaraşır arkadaşlık. Bazen plansız çekilen bir fotoğraf karesinden dolup taşıverir, bazense bir kuşun uçuşunda anlamlanır. Bazen düş sarısıdır, bazense turuncuya çalan bir kırmızı. Bazen gücünü bir ağacın yapraklarından alır, bazense dingin bir sessizlikten.

Taiyang ile Yue’nin, Güney Çin’deki Guangzhou eyaletinin varoş sokaklarında başlayıp Ginkgo ağacının yapraklarından sonsuzluğa uzanan hikâyesi bu. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Taiyang’la, bir atık fabrikasında çalışan Yue’nin yolları tesadüfen kesişir ve aralarında derin bir bağ kurulur. Birbirlerinden farklı olsalar da bu farklılıktan bir arkadaşlık yaratabilecekler midir?

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

“Kalbinizde yeşil bir ağaç bulundurun, belki şarkı söyleyen bir kuş gelir konar.”(Çin atasözü)

 

Bir arkadaşı hissetmek için onu görebilmek mi yoksa kalbinde hissetmek mi gerekli? Arkadaşına bakmak için bile olsa hiçbir şeye izin vermeyen bir ailesinin olmasını kimse istemez ama Taiyang’ın var ama imkansız diye bir şey yok sadece inanmak ve yaşamak yeterli….

Babası çok zengin olan Taiyang, fakir bir aileden gelen Yue ile tanıştığında tüm hayatı değişir. Kitapta gizlice evinden kaçan ve arkadaşıyla buluşmak isteyen Taiyang ve arkadaşı Yue’nin yaşadığı maceralar anlatılmakta. Kötü kalpli olan babasının Yue sayesinde geçirdiği değişim iyiliğin iyileştirici gücünün en güzel örneği.

 

 

Yorum Sahibi : Ezel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.