Bir Yazar Çok Kitap : Hasan Ali Toptaş

Bir Yazar Çok Kitap : Hasan Ali Toptaş

Ekim Ayı Kitap Kulübümüzün ortak kitabı Reşat Nuri Güntekin’den ‘Acımak’ kitabıydı. Bununla birlikte her birimiz Hasan Ali Toptaş’ın kitaplarından payımıza düşenleri okuyup kulüpte bize ayrılan sürede genel hatlarıyla tanıtımını yaptık. Kendileri kulübümüzce çok sevilen bir yazar. Hayatı ve yazarlığı arasındaki benzerlikler, satır aralarında anlattıkları, söyleşilerinden altını çizdiğimiz önemli notlarla oldukça keyifli ve bilgilendirici bir etkinlik oldu. Okuma listelerimize Hasan Ali Toptaş Kitapları ekleyerek geceyi sonlandırdık.

 

 

 

Uykuların Doğusu:

İç içe geçmiş masallardan oluşuyor roman. Kitabın içerinde geçem mızıkanın kendi hayatıyla da bir bağlantısı var Kitapta da sembolik bir nesne olarak kullanıyor. Büyülü bir anlatımı var. Yazar bu kitabı için “Neşenin hüznünü yazdım” diyor. 5 yılda tamamladığı bu kitabının ilk cümlesi için 7-8 ay harcamış.

Heba:

Kitabın içerisinde şöyle bir cümle geçiyor:” Yan yana sıralanmış altısı küçük, biri büyük yedi penceresi var yazıhanenin.” Kitapta da altısı kısa biri uzun 7 bölümden oluşuyor. Çok iyi kurgulanmış bir roman. Biçim olarak da metin birbirini takip eden bir açık bir kapalı cümlelerden oluşuyor. O yüzden ahenk olarak da şiir tadında bir kitap olmuş.

Sonsuzluğa Nokta:

Yazarın ilk romanı. Kalabalık fobisi olan birinin hikayesini anlatıyor. 1992 yılında Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmada mansiyon ödülü almıştır.

Ölü Zaman Gezginleri:

Farklı dönemlerde yazılmış hikayelerden oluşuyor kitap. Hikayeler genellikle hüzünlü şeyler anlatıyor. Ama en önemli özellikleri  zaman içinde zaman, öykü içerisinde öykü içeren oyunlar oynaması okuruna.

Kayıp Hayaller Kitabı:

Yazar kitabı yazmaya başladığında önce beş kardeşi anlatmak istemiş. Bununla ilgili notlar almış. Ama yazarken Meryem karakteri kendi kendine romanı ele geçirmiş. Kitabın içerisinde çoğu karakterleri gerçek hayatta tanıdığı kişilerden esinlenmiş.

Bin Hüzünlü Yaz:

Yazarın en zor okunan kitabı. Ama kendisi bu kitabı yazarken çok heyecanlanmış. “Bu romanla birlikte roman sanatına karşı bakışım değişti” diyor. Bu kitabı yazarın diğer kitaplarını okuduktan sonra şans vermelisiniz.

Geçmiş Şimdi Gelecek:

İlk dönem hikayelerden oluşuyor. Yazarın kendi deyimiyle “Acemiliğinin A’sı” bile değil. Böyle olmasına rağmen içerisinde bir çok duygusal hikayeler barındırıyor.

Gölgesizler:

Yunus Nadi Roman Ödülü almış bir kitap. Kurgusuyla yazım tarzıyla çok önemli bir romanı. Üst kurmaca tekniğini kullanmış ama herkesten farklı kullanmış. 2009 yılında da filmi çekilmiş.

Yalnızlıklar:

İçerisinde yazarın deyimiyle 30 şiirsel metin yer alıyor. İlk yazmaya başladığı yıllarda kitaplarını bastıramadığı için yazı hayatını bırakma kararı almış. İşte o dönemde dayanmayıp yazdığı çok duygusal yazıları var bu kitapta. Metin ülkemizde ve Hollanda’da tiyatro oyunu olarak da sergilenmiş.

Başlarken Yalnızsın Bitirirken Daha Da Yalnız:

Yazarın röportajlarını içeren bir kitap . Yazar hakkında, romanları hakkında bir çok bilgiye ulaşabileceğiniz güzel bir derleme.

Harfler Ve Notalar:

Hasan Ali Toptaş’ın gazetede yayınladığı deneme yazılarından oluşuyor. Okuyunca deneme tarzına uzak olanların bile beğenebileceği yazılardan oluşuyor.

Kuşlar Yasına Gider:

Türkiye Yazarlar Birliği en iyi roman ödülü aldı kitap. Yazarın 7. Romanı. Diğer romanlarında yaptığından farklı olarak bu kitabında tüm kurguyu baştan planlamış. Ortaya muazzam bir metin çıkmış. Kitaptaki anlatıcı ile tüm yaşananlara şahit olacak , tüm yolculuklara siz de çıkacaksınız. Bir baba oğul hikayesinin dışında kitapta yer alan tekrarlar sayesinde mekanlar diyaloglar zihninize mıhlanacak.

Gecenin Gecesi:

Son yazdığı romanların aralarında yazdığı hikayeleri içeriyor. Aynı zamanda hikayelere resimler de eşlik ediyor. Postmodern tarzda yazılmış duygu yüklü hikayeler sizi bekliyor olacak.

 

 

Ben Bir Gürgen Dalıyım:

Her ne kadar çocuk kitabı olduğu söylense de aslında ‘büyüklere masallar’ denecek tarzda bir hikayeye sahip. Gürgen dalının hüzünlü hikayesi hepinizi etkileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.