Tehlikeli Oyunlar – Oğuz Atay

Yayınevi : İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı :
479

Değerli yazarımız Oğuz Atay’ın ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar, 1973 yılında yayımlanmıştır. Tehlikeli Oyunlar’ın konusu özet olarak baş karakter Hikmet Benol’un bilinç-akışı tekniğiyle “tutunamayan”lardan biri oluşundan bahseder. Oğuz Atay’ın da belirttiği gibi Hikmet Benol, Tutunamayanlar’ın baş karakteri Selim Işık’ın negatif tasviridir.

William Shakespeare’in Hamlet, James Joyce’un Ulysses ve Nabokov’un Solgun Ateş eserlerinden etkilenen roman, üstkurmaca (meta-kurgu, kurgu içinde kurgu) tekniğiyle ülkemizin ilk post-modernist romanlarından biri niteliğindedir.

Tehlikeli Oyunlar tiyatro eseri olarak da sahnelenmiştir.

 

 

7 Eylül 2019 cumartesi günü Tehlikeli oyunlar kitabını kulübümüzde incelemek için toplandık. Kitabı seçmemizde ki amaç ‘’Bilinç Akışı’’ yöntemiyle yazılmış bir kitap incelemek istememizdi.

Toplantıya ilk önce bilinç akışı yöntemini tanıyarak başladık. Aramızdan bir arkadaşımız gittiği yazı atölyesinde bu konuyla ilgili yaptığı egzersizlerden bahsetti.

Yazar cümleye başladıktan sonra zihninin onu götürdüğü akışa göre devam ediyor bu yöntemde. Bu tekniğin en iyi temsilcisinin James Joyce olduğundan bahsettik.

Yaşadığımız dönemde ise ülkemizde ki en iyi temsilcisinin Güray Süngü olduğundan bahsettik.

Tabii bu teknikten bahsederken Proust’u atlamadık…Aramız da bazı arkadaşlar Kayıp zamanın izinde isimli kitabı beraber okuma kararı aldı …

Kitabı değerlendirme aşamasında bir arkadaşımız birinci bölümü okumakta zorlandığından ,bilinç akışı yöntemini okumanın anlamasını zorlaştırdığından bahsetti ve diğer kulüp üyesi arkadaşlar aynı duyguyu yaşadıklarını ifade ettiler.

İkinci bölümün daha anlaşılır olduğu ifade edildi. Birkaç kaynaktan kitapta ki Hikmet karakterinin yazarın kendisinden çok şeyler barındırdığını okuduk.

Yazarın hayatını incelediğimiz bölümde çok genç yaşta öldüğünü öğrendik. Bu kadar ‘genç yaşta’ bu kadar zorlu bir teknikle ve derinliğe sahip romanlar yazabilen Oğuz ATAY’ ın erken ölümünün Türk edebiyatı açısından ciddi bir kayıp olduğundan bahsettik.

Özgeçmişinden bahsederken yaşadığı dönemde ödül almamış olmasının ,okur tarafından keşfedilmemiş olmasının yazar açısından üzüntü verici olduğundan bahsettik. Oğuz Atay’ı istediği şekilde anlamaya çalıştık…

Son sözü canımızı yaktı… “Sevinmeyin daha ölmedim…”

‘’İnsanlığın Ölümü’’nü anlattığı bölümden tüm kulüp arkadaşları olarak etkilendiğimizi ifade ettikten sonra aramızdan biri bu bölümü tekrar okuyunca üzerine uzunca konuşup hayranlığımız bir kat daha arttı.

Tutunamayanlar’da Selim ile Hikmet’in çok fazla ortak noktası olduğundan bahseden kaynaklar  öğrendik.

İçeriği çok zengin bir kitaptı. Her birimiz kitapla ilgili dikkatimizi çeken altını çizdiğimiz bölümleri paylaşırken şunu fark ettik ki ortak beğenilerimiz olduğu kadar farklı noktalardan da kitabın pek çok bölümünü beğendiğimizi ifade ettik…

Zenginleri anlattığı bölüm , hastanede yaşananlar ,gece yarısı benzetmesi, iç ve dış konuşmaları, insan geldiği nokta ,mitolojik ve yakın tarihte değindiği konular…Hepsi çok etkileyiciydi.

İnsana ve hayata dair nokta atışı cümleler vardı. Bazen bir cümleyle ilgili uzun uzun konuştuk. Bu cümlelerden biri ;
-İnsanlar birbirini anlamadan da sevebilir.-

Özetle okurken çok zorlandığımız ama bitirdiğimizde iyi ki okuduk dediğimiz bir kitaptı. Okumanızı elbette tavsiye ederiz ama zamanlamanın önemli olduğunu doğru zamanda okursanız zevk alabileceğinizi bilerek okuyun…

                                   

 

One thought on “Tehlikeli Oyunlar – Oğuz Atay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.