Kitaplarını Okumaya Başlamanıza Sebep Olacak 14 Ayfer Tunç Alıntısı

Neden Ayfer Tunç?

Karamsar kalemleri seviyorsanız, mutsuz olacak hiçbir sıkıntınız yokken duygusal şarkılar dinleyip kederlenmekten hoşlananlardansanız, sizin yazarınızdır : Ayfer Tunç.

Birkaç alıntı okuduğunuzda ne demek istediğimizi anlayacaksınız…

Keyifli Okumalar…

 

 

 


Dünya Ağrısı

“Herkes yalan bir hayat yaşıyor, ama tek acı çeken benim diye düşünüyor. Yine kendine acıyor, zayıf çünkü, kendine acımanın zayıflığın en belirgin işareti olduğunu biliyor. Gidemiyor. Gitmeye kalksa varacağı bir durak da yok. Gençliğini dolduran gelecek hayalinin gerçekleşeceği ülke hiç var olmamış. Var sanmıştı. Varmanın yıllarını alacağını ama sonunda hiçbir şey yapmasa bile varacağını sanmıştı. Yanıldığını anlaması için yaşlanması gerekti.”

 

 

“Bu şehirde her şey insana fazlasıyla değerek, sürtünerek, gıcırdayarak, itişerek, gerginlik içinde yaşanıyor. İnsanlara değerek yaşamak ona acı veriyor. Okuduğu kitaplardan insansızlığın acısına dair bazı şeyler de hatırlıyor öte yandan, umut kırıcı şeyler.”

 

 


Suzan Defter

“’Gençliğiniz haram olmuş desenize.’ dedim.

‘İnsan gençliğini aşka vermezse, gençlik neye yarar.’ dedi.

‘Ama sonunda kaybeden siz olmuşsunuz.’

‘Kayıp mı? Kaç kişi böylesine sevebilmiştir dünyada?’

‘Ama kucağında bir kucak korla kalan siz olmuşsunuz.’

‘İyi ya, boş değildi kucağım.’

‘Ama yandınız, kül oldunuz.’

‘Ama vardım, kül bunun kanıtı.’”

 

 


Aşıklar Delidir Ya da Yazı Tura

“Umudun bütün tedavilerin ilk şartı olduğuna inanıyorlardı. Oysa benim durumumda tedavi edilecek bir şey yoktu. Ben hasta değildim, bozuktum ve umudun abartılan bir yanılsama, yararsız bir oyalanma olduğunu kanısındaydım. Umut sadece bir histi. Pasifti. Tek başına hiçbir şeyi değiştirmeye yetmiyordu.”

 

 

“Herkesin ruhu hasta. Herkesin kendiyle zoru var.”

 

 

 


Aziz Bey Hadisesi

“Bilmiyordu ki vücudun ruha ihanet etmediği anlar pek azdır. Ne çok ister insan büyük kederlerin ardından ölüp gitmeyi de, başaramaz. Ruh, başına kara bir hale takarak göğe yükselmek için çırpınır; ama vücut dünyalıdır; yer, içer, yaşar.”

 

 

“Artık hiçbir şeyi beklemiyor, sadece yılların verdiği bir alışkanlıkla, pencerelerinden ışık sızan evlere bakarak, böylesi evlerde yaşandığını sandığı mutlu hayatlara imreniyordu.”

 

 

 


Yeşil Peri Gecesi

“Olmamış gibi yapabilenlerin dünyası bu, benim değil. Ben yapamıyorum. Ben sosyal bukelamun olamıyorum. Bulunduğum kabın şeklini, bindiğim dalın rengini alamıyorum. Yetmezmiş gibi ışıldıyorum bir de, iyi mi!”

 

 

“Bağışlayıp unutmak hesaplaşmaktan çok daha kolaydı.”

 

 

 

 


Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

“Bir kadın anne olunca ruhunda çiçekler açar.”

 

 

“Ama düşündüğünü söylemenin, hele bu coğrafyada, hiç de akıllıca bir iş olmadığını görüp öğrenecek kadar zeki bir adamdı.”

 

 

 


Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek

“60’ları bilemem, ama 70’lerde çocuk olmanın en güzel tarafı, özgürlük duygusuydu. Gerçi bunun anlamını bilmiyorduk, çünkü bütün arsalar, bahçeler, sokaklar, parklar, deniz kenarları bizimdi. İstediğimiz zaman gider, oynar, gelirdik. Bunun bir tür çocuk özgürlüğü olduğunu, arsalar ve yangın yerleri binalarla dolduktan, geniş, serin bahçeli evlerin yerini apartmanlar aldıktan, sokaklar arabaların egemenliğine terk edildikten sonra, büyüyünce anladık. Meğer şanslıymışız, çünkü özgürmüşüz.”

 

 

“Çoğunluğu , karda, yağmurda okullarına yürüyerek gitmişler, gaz lambasının ışığında ders çalışmışlar, kırpıntılardan yaptıkları toplarla oynamışlardı. Ekmek karneli yılları görmemiş olsalar bile, o yılların acı veren hikayelerini ezberlemişler, çocukken büyümek zorunda kalmışlardı.”

 

 

 

 


Kapak Kızı

“Bazen okuduğu romanda, hikâyede yer alan önemsiz bir kişiye takılırdı. Takıldığı kişinin metne girme nedeninin bir tek cümleden ibaret olduğunu görür, herkesin hayatının doğru söylenmiş bir cümleye sığabileceğini düşünürdü. Şimdi kendi cümlesini arıyordu: hayattan beklediği şeyleri elde ettiği anda hepsinin budalaca olduğunu anlamış, yalnız bir adam…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.