0-3 Yaş Arası Çocuklar İçin Kitap Tavsiyeleri – Küçük Nil’in Kitaplığı

Okumanın yaşı olmaz. Çocukların hayatının ilk üç yılında duyduğu kelimelerin niteliği ve niceliği eğitim hayatındaki başarılarını farklılaştıran faktörelerden birisi. (Kaynak: Dana Suskind – Otuz Milyon Kelime) Bu doğrultuda, anlamayacağını düşünüp başucunda kitap okumayı ertelememek gerekiyor. Fakat duydukları kelimelerin niceliği kadar niteliği de önemli olduğundan ne okuduğumuz tahmin ettiğimizden çok daha önemli.

Bu nedenle okumayı hayatının değerli bir parçası olarak gören kulüp üyesi annelerimizden bu yaşlarda çocuklarına özenle seçip okuttukları kitaplardan listeler oluşturduk. İlk listemiz Elif Hocamızdan. Küçük Nil’in kitaplığının en gözde üyeleri aşağıdaki gibi.

Keyifli okumalar…

 

 

 

 

 

1. Yağmurlu Bir Gün – Feridun Oral – YKY (1,5 yaş+)

Feridun Oral’dan yeni bir şaheser:

Yağmurlu Bir Gün, Feridun Oral’dan, çocukların hayal güçlerinin zenginliği üzerine bir güzelleme. Bardaktan boşalırcasına yağmur yağdığı bir gün, bahçeye çıkamayan Cem pencereden yağmuru seyrederken hayaller kurmaya başlar. Feridun Oral bizi Cem’in hayal dünyasında gezdirir. Arılar gibi uçup bulutları kovalayabilen, timsahlarla yüzüp papağanlarla şarkı söyleyebilen Cem’in renkli dünyasına kim misafir olmak istemez ki!

 

 

 

2. Aç Tırtıl – Eric Carle – Mavibulut ( 1yaş+)

1969 yılında ilk kez yayımlandığından beri pek çok ödül alan, tüm dünyada 62 dile çevrilen ve 46 milyondan fazla satan Aç Tırtıl, çocukların sevgilisi olmaya devam ediyor. Büyük boyutu, Eric Carle’ın capcanlı resimleri ve sade diliyle bu kitap özellikle okulöncesi çocuklarına eğlenceli okuma deneyimi yaşatarak kitap sevgisi kazandırmaya yardımcı oluyor…

Aç Tırtıl pazartesi günleri 1 elma, salıları 2 kocaman armut, çarşambaları 3 erik, perşembeleri 4 çilek, cumaları 5 portakal tadında…Cumartesileri ise birbirinden leziz 10 farklı yiyeceğe bedel. Pazarları mı? Pazarları güzel bir kitap okumanın tarif edilmez mutluluğudur Aç Tırtıl.

 

 

 

3. Süper Patates ve Kaçak Bezelye – Sue Hendra – Pearson (2yaş+)

Bir gece vakti, süpermarkette çıt çıkmazken, tuhaf bir şey oldu. Şangır şungur, çat pat! Dondurucudan bir şey hızla dışarı kaçtı. Küçük, yuvarlak ve yeşil bir şey. Bela açmaya bayılan, yaramaz mı yaramaz bir şey. Çok geçmeden… Havuç, “Imdaat!” diye bağırmaya başladı. “Biri beni buraya yapıştırdı!” “Olamaz!” diye bağırdı brokoli, “Biri yüzümü boyamış!” “Ihhmmmm!” diye sesler çıkardı çaresiz salatalık. Tüm bunları kim yapmıştı? Bu zavallı sebzeleri kim kurtaracaktı?

Süper Patates! Sebzelerin Kurtarıcısı!

 

 

 

4. Anton Ve Yapraklar – Ole Könnecke – Odtü Yayıncılık (1,5 yaş +)

Anton yerdeki tüm yaprakları toplamak istiyor ama bir tanesi inatçı çıktı, onu bir türlü yakalayamıyor. Arkadaşları da ona yardım ediyor ama tam yakalayacaklarında rüzgâr alıp onu daha da uzağa götürüyor.

 

 

5. Şekeri Çok Seven Kurt – Christine Beigel&Hervé Le Goff – 1001 Çiçek Kitaplar (2 yaş+)

Ah şu haylaz civcivler yok mu! Işıklar sönüp de yatağa girme zamanı geldiğinde, evde kopuyor bir tantana ve başlıyorlar hep bir ağızdan itiraz etmeye. Ama tüm bu sevimli itirazların bir anda sonunu getirecek bir şey var… Uykudan önce okunacak kısa bir hikâye.

Uykudan Önce Kısa Hikâyeler dizisini oluşturan kitaplarda, civcivlerimin itirazsız yatağa girmesini sağlayan en özel hikâyelerimi paylaşıyorum sizlerle.

 

 

 

6. Babamın Battaniyesi – Sara Şahinkanat – YKY (3 yaş+)

Sara Şahinkanat’ın kıpır kıpır kaleminden tekrar tekrar okunacak bir hikâye daha.

Evde canınız çok mu sıkıldı?

Zaman geçmek bilmiyor mu? Olsun.

İki kardeş babalarının battaniyesiyle öyle eğleniyorlar ki, zaman neşeyle akıp gidiyor, şiş göbekler iniyor. Bu battaniye başka battaniyelere benzemiyor, türlü türlü maceraya götürüyor. Babanın müthiş hayal gücüyle canlanan battaniye çocukların rengârenk hayalleriyle bir araya geliyor. Babalar çocuklarıyla böyle vakit geçirirse, maceralar bitmez tükenmez.

Çocuklarla hep anneler ilgilenecek değil ya?

Babayla yaşanan maceralar bir harika.

 

 

 

 

7. Minik Dinozor Nasıl Banyo Yapar? – Jane Clarke&Georgie Birkett – 1001 Çiçek Kitaplar (1yaş+)

Minik dinozor iyice kirlenmiş, ama banyo yapmak istemiyor bir türlü. Çok kirlendin, şimdi banyo zamanı. Peki, nasıl banyo yapacak? Hadi gel minik dinozora gösterelim.

 

 

 

 

8. Ayılar Kitap Okumaz – Emma Chichester Clark – 1001 Çiçek Kitaplar (2 yaş+)

Arkadaşlık ve kitap okuma sevgisi üzerine olağanüstü bir hikâye…

George balık avlamak ve aynı hikâyeleri tekrar tekrar anlatmak gibi o bildik ayı eğlencelerinden çok fena sıkılmıştı. Hayatın bunlardan ibaret olmaması gerektiğini düşünüyordu. Bir gün boş boş dolaşırken bir ağacın altında bir kitap buldu, kitabın içinde aynı kendisine benzeyen bir ayı vardı. O an kitabı okuyabilmeyi her şeyden çok istedi. Keşke ona kitap okumayı öğretecek birisini bulabilseydi.

Ve sonra Clementine ile tanıştı, okumayı çok seven bu küçük kız George’un hayatını sonsuza kadar değiştirdi…

 

 

 

 

 

9. Bir Küçük Fasulye – Kim Cecil – Tübitak Popüler Bilim Kitapları (2yaş+)

2 ve üzeri yaş grubuna hitap eden “İlk Adımlar” serisi renkler, sayılar, şekiller, çizgiler, yaşam döngüsü ve uyku gibi konuları kısa hikâyelerle betimliyor. Çocukların yaratıcı ve analitik düşünme becerilerinin oluşumuna katkı sağlayacak serinin eğlenceli ve rengârenk resimlerle dolu sayfaları minik okurları cezbedici nitelikte.

 

 

 

 

10. Can ve Nil – İş Bankası Kültür Yayınları (0yaş+)

Can ve Nil tepeden aşağı yuvarlanıyorlar.

Bu mükemmel müzikli kitabın sayfalarını çevir,

sen de izle onları!

Çocuklar müzik düğmesine basıp, nefis resimlere bakıp,

bu şarkıyı kendi başlarına söylemeye bayılacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.