Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Ortaokul Öğrencilerine Tavsiye Edebileceği Kitaplar

Ortaokul öğrencileri için tavsiye kitaplar listesi paylaşmıştık. Bu listede ise bilim temelli kitaplar yer alıyor. Daha çok fen bilimleri öğretmenlerinin tercih edeceği kitaplardan oluşuyor. Temelinde ‘bilim’ olduğundan sıkıcı kitaplar olduğu yanılgısına düşebilir öğrenciler. Fakat her birisi oldukça eğlenceli kitaplar. Karne zamanlarında doğru hediyelerden olabilir 😊

Keyifli Okumalar…

 

 

Mucizeler Adasına Yolculuk – Klaus Kordon

Yayınevi :Tübitak Yayınları

Sayfa Sayısı: 187

Silke ağır bir hastalığa yakalanınca, annesiyle babası onun en büyük dileğinini yerine getirmeye karar verirler. Bir yelkenliyle Büyük Okyanus’a açılacaklardır. Evlerini satar ve sonradan Büyükanne Breuer adını verecekleri bir tekne satın alırlar. Afrika boyunca yelken açar ve Hint Okyanusu’nu geçerek Endonezya’ya ulaşırlar. Gerçi Büyük Okyanus’a varamazlar, ancak yolda birçok macera yaşarlar: fırtınalar, kaçak bir yolcu ve ıssız bir adada geçen altı güzel hafta. Yine aynı adada bir şey daha olur ki, bunu hepsi bir mucize olarak yorumlar…

 

 

 

 

Şaşırtan Galaksi – Kjartan Poskitt

Çevirmen: Selda Göktan

Yayınevi :Timaş Yayınları

Sayfa Sayısı: 176

Yaşlı evrenimizi tanımaya hazır mısınız?

İlk önce büyük bir patlama gerçekleşti. Daha sonra galaksimiz doğdu. Şimdi hepimiz milyarlarca gezegenle, yıldızla, uyduyla, göktaşıyla, kuyruklu yıldızla ve kim bilir başka nelerle birlikte uzayda ışık hızıyla hareket ediyoruz. Bu kitapla bilginin akıl almaz dünyasında eğlenceli bir yolculuk yapacaksınız ve heyecandan yerinizde duramayacaksınız. Mars’ta kayak yapacak, Plüton’daki üzgün uzay yaratığıyla karşılaşacak; kırmızı devler, beyaz cüceler ve süpernovalar ile ilgili bazı inanılmaz gerçekler karşısında soluk soluğa kalacaksınız. Ayrıca, Sid adında birisinin kara deliklere çok yaklaştığında başına neler geldiğini göreceksiniz.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

 

Kutuplarda İnecek Var – Anita Ganeri

Yayınevi :Timaş Yayınları

Sayfa Sayısı: 126

Coğrafya gereksiz detaylardan kurtuldu!

Coğrafya sizin için tam bir eziyet mi?

Karışık haritalardan, yaşlı kaya parçalarından ve yorucu sınavlardan bıkıp usandınız mı?

O zaman tüm bu sıkıcı coğrafya derslerine elveda demenin tam zamanı…

Çünkü kutuplarda buz gibi, bir o kadar da cesaret isteyen bir yolculuğa çıkmak üzeresiniz!

 

 

 

 

 

Çılgın Mucitler – Yusuf Asal

Yayınevi : Genç Nesil

Sayfa Sayısı: 176

Lütfü’nün benle alıp veremediği nedir bilmiyorum ama hakkımda yaptığı dedikodulara inanmayın. Beni tanımak istiyorsanız İzafiyet’e bakın.

Albert Einstein

Başıma elma düştüğünden beri başıma gelen en kötü şey Lütfü Lafcambazı’nın diline düşmekti. Bu kitabı okuduktan sonra hangimizin haklı olduğunu anlayacaksınız.

Isaac Newton

Lütfücüğüm sağ olsun bana methiyeler düzmüş. Oysa ben mahcup olurum böyle şeylerden. Öhö, öh.. Yok yok konuşamayacağım; en iyisi siz kitabı okuyun.

Louis Pasteur

Evreka! Evreka! Bu kitabı okuyunca bilim adamlarının benden sonra ne kadar ilerlediklerine hayretle şahit oldum. Lütfü, aferin çocuğum sana!

Arşimet

Gelmiş geçmiş en büyük bilim adamlarının hayatlarını ve buluşlarını güldürerek anlatan Çılgın Mucitler’i elinizden bırakamayacaksınız. Çılgın Mucitler, hem bir bilim kitabı hem de bilimsel bir hikâye kitabı. Mizahı da cabası!

İyi okumalar…

 

 

Çılgın Galaksi – Yusuf Asal

Yayınevi :Genç Nesil

Sayfa Sayısı: 192

Çok heyecanlı, çılgın mı çılgın bilgilerden yepyeni bir kitap: ÇILGIN GALAKSİ!

Evren nasıl oluştu?

Uzaya gitsek çay içebilir miyiz?

Ay’a inen ilk astronot ne dedi?

Uzaya giden hayvanlara ne oldu?

Süpernovayı (yıldız patlamaları) duydunuz mu?

Kafamıza göktaşı düşerse ne olur?

Kuyruklu yıldızların gerçekten kuyruğu mu var?

Mars’ta uzaylı var mıdır?

Venüs neden tersine dönüyor?

Gökyüzündeki uydular size de uyar mı?

Merkür çıldırdı mı?

Şu an 80 yaşında olan bir insan Venüs’te doğsaydı 1 yaşında mı olur ?

Ay’ın kardeşi var mı?

Plüton gezegenlikten neden çıkarıldı?

Veee….

Dünya’nın en delikanlı ülkesi TÜRKİYE.

Daha neler neler!..

Çocuklar Çılgın Galaksi’de yepyeni bilgiler öğrenecek ve uzayı yeniden keşfedecek…

ÇILGIN GALAKSİ Bi’HARİKAAAAA!   ÇILGIN GALAKSİ HARİKAAAAA!

 

 

 

 

Çılgın Bitkiler – Yusuf Asal

Yayınevi :Genç Nesil

Sayfa Sayısı: 224

Müthiş bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu kitapta neler yok ki! Etle beslenen bitkiler (Köfte mi yiyorlar acaba?) Mafya çiçeği (Yer altında açıyor.) Ceset çiçeği (Annnneeeee!)  Psikopat bitkiler (Çok tehlikeliler.) Berbat kokan bitkiler (Burnunuzu kapatın!) Gündüz uyuyup gece uyanan bitkiler Hüngür hüngür ağlayan bitkiler (Dertleri var belli ki…) Zehirli bitkiler  Romantik bitkiler Bir de aklıma takılan bir soru var: Fatih Sultan Mehmet Neden Hiç Domates Yememiş? Bitkiler hakkında komik, tuhaf ve ilginç her şey bu kitapta.   Profesör Lütfü Lafcambazı’nın muhteşem anlatımıyla.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

 

 

Ozon Tabakasını Kim Dikecek? – Yusuf Asal

Yayınevi: Nesil Çocuk Yayınları

Sayfa Sayısı: 152

Profesör Çorapsöküğü çalışmalarından vazgeçti, birinin dünyayı kurtarması gerek! Panik yok, Kepçe bu işe gönüllü. Hele bir de ozon tabakasını diktirecek bir terzi buldu mu kahraman olması an meselesi!

“Her şey yolunda, ortalık sakin” derkeeen… Gelen esrarengiz mektuplar yine macera sinyalleri vermeye başladı. Bakalım Kepçe ve arkadaşları bu sefer başlarına ne işler açacak?

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

 

Şu Acayip Uzay – Tarık Uslu

Yayınevi: Uğurböceği

Sayfa Sayısı: 160

Acayip Şeyler Dizisi’nin bu en son kitabında hep beraber atmosfer tabakasının dışına çıkacağız… Ayları, gezegenleri, yıldızları, göktaşlarını, bir baştan bir başa Samanyolunu, ve öteki gökadaları dolaşacağız…

Bu kitap, gökyüzünün, başımızın üzerindeki bu muhteşem kitabın; yıldızlardan, galaksilerden, gezegenlerden ve uydulardan harflerle yazılı satırlarını okumak konusunda biraz olsun hevesimizi arttırabilirse oh ne iyi!

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Şu Acayip Anneler – Tarık Uslu

Yayınevi :Uğurböceği

Sayfa Sayısı: 168

“2007 yılında ŞU ACAYİP HAYVANLAR kitabı ile çıktığımız acayip şeyler yolculuğunun sonuna geldik!” diyeceğimden korkanlar tam buracıkta derin bir nefes alıp, “Oh be, daha varmış!” diyebilirler rahatlıkla.

Yolculuğumuzun bu kitabı son değil, sadece en son! Ve eğer benim kaderimde yazmak, sizin kaderinizde ise okumak varsa daha çok acayip şeyler kitabı ile bir araya gelip, keyifli, eğlenceli, bilgi dolu ve hikmetli maceralar yaşayacağız.

Dizimizin bu on sekizinci kitabı diğerlerinden bir miktar farklı. Çünkü konumuz bu sefer çok ciddi ve biraz da duygusal: ANNELER!

Fakat merak etmeyin ŞU ACAYİP ANNELER kitabı, elinizde tomar tomar kağıt mendil ile okuyacağınız, ağlamalı sızlamalı bir kitap değil. Gülüp eğleneceksiniz. “Acaba benden bansetmiş mi?” diye merak edip kitabınızı okumak isteyen anneleriniz de çok eğlenecekler eminim. Fakat işin sonunda herkes kalbinin ta orta yerinde, ya annesine ya da yavrusuna dair bir tatlı sızı da hissetmeyecek değil…

Bu arada Şu Acayip Anneler tamam da, Şu Acayip Babalar yok mu? diyen benim gibi babalar da merak etmesinler. Listeye onu da ilave ettim. Üstelik konuya, iskele babalarına dair çarpıcı bir giriş yapmayı plânlıyorum!

-Tarık Uslu-

 (Tanıtım Bülteninden)

 

 

Distopyaya Yolculuk – Şöhret Doğruyol Sağbaş

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

Sayfa Sayısı: 176

On sekiz saat süren bir eve dönüş macerası…

Kitap isimli güzel ve akıllı kızın bir hayali var. Paralel Evren Kâşifi olmak. Acaba sürprizlerle dolu ilk staj macerasını başarı ile tamamlayabilecek mi?

Kitap, yolculuk yaptığı garip evrenin garip insanlarına alışabilecek mi? İlk başarısızlığında vazgeçip kendi güzel dünyasına mı dönecek yoksa başarısızlıklar onu daha da mı güçlendirecek? Heyecan, mizah ve adrenalinin bol olduğu bu maceraya Kitap’la birlikte çıkmaya var mısın?

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.