Yerli Yazarlardan Bir Demet Tavsiye

Yeni yazarlar keşfetmek maden bulmak gibi bir çok kitap sever için. Hele ki çokça kitabı varsa bir süre kendimizi güvende hissettirir. Türk yazarlardan farklı tarzlarda mütevazi bir tavsiye listesi oluşturduk.

Keyifli Okumalar…

 

 

İhsan Oktay Anar

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi felsefe bölümünde tamamladıktan sonra, aynı bölümden 2011 yılında öğretim üyesi olarak emekli oldu.

Bir Demet Yorum: Muhteşem kurgular, zaman zaman yoran ama akıcı bir dil… Her kitabının satır aralarından neredeyse birer kitap daha çıkabilir. Yerli yazarlar içinde en özgün kalem olduğu söylenebilir.

“Çünkü, mağlupken mazlum, galipken zalimdiler.”

Yedinci Gün

1. Puslu Kıtalar Atlası

2. Amat

3. Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri

4. Suskunlar

5. Kitab-ül Hiyel

6. Galîz Kahraman

7. Yedinci Gün

 

 

 

 

Ayfer Tunç

1964 doğumlu yazar ve senarist. Erenköy Kız Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Üniversite yıllarında çeşitli edebiyat ve kültür dergilerine yazılar yazmaya başladı. Edebiyat üzerine ilk yazılarını 1983 yılından itibaren çeşitli dergilerde yayımladı. 1989 yılında gazeteciliğe başladı. 1999-2004 arasında Yapı Kredi Yayınları’nda yayın yönetmeni olarak görev yaptı.  Filmleri; 72. Koğuş, Usta, Düş, Gerçek

Bir Demet Yorum: Karamsar kitapları sevmiyorsanız önyargılı olabilirsiniz. Fakat garip bir şekilde yüreğe en ağır gelen şeyleri bile okunası bir dille yazan bir yazar. Özellikle romanları okumaya değer.

“Herkes yalan bir hayat yaşıyor, ama tek acı çeken benim diye düşünüyor. Yine kendine acıyor, zayıf çünkü, kendine acımanın zayıflığın en belirgin işareti olduğunu biliyor. Gidemiyor. Gitmeye kalksa varacağı bir durak da yok. Gençliğini dolduran gelecek hayalinin gerçekleşeceği ülke hiç var olmamış. Var sanmıştı. Varmanın yıllarını alacağını ama sonunda hiçbir şey yapmasa bile varacağını sanmıştı. Yanıldığını anlaması için yaşlanması gerekti.”

Dünya Ağrısı

1. Suzan Defter

2. Aziz Bey Hadisesi

3. Dünya Ağrısı

4. Yeşil Peri Gecesi

5. Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

6. Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

7. Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek

8. Kapak Kızı

9. Ömür Diyorlar Buna

10. Evvelotel

 

 

 

 

 

Tarık Tufan

1973 İstanbul doğumlu yazar ve senarist. Filmleri; Uzak İhtimal, Yozgat Blues, Anons.

Bir Demet Yorum: Romanlarıyla bu listeye aldığımız yazar. Okuduğunuzda keşke daha çok romanı olsa dedirtebilir. (Henüz iki romanı var)

“Hayatın bir matematiği, hendesesi, mühendisliği olsa ben haklı çıkardım. Yokmuş. Bir zaman kafa yordum, baktım ki benim havsalam kafi gelmiyor, bıraktım. Cennete bahçe demek, cehenneme ateş demek cahiller içinmiş. Hiçbir şey o kadar basit değil. Biz zannediyoruz ki insan ölünce çürümeye başlar. Doğru değil. İnsan doğduğu andan itibaren çürümeye başlıyor. İnsanı çürüten ölüm değil, hayattır. Başkasından değil, kendimden biliyorum”

Düşerken

1. Ve Sen Kuş Olur Gidersin

2. Bir Adam Girdi Şehre Koşarak

3. Kekeme Çocuklar Korosu

4. Şanzelize Düğün Salonu

5. Hayal Meyal

6. Düşerken

7. Beni Onlara Verme

8. Kraliçenin Pireleri

 

 

 

 

 

Murat Menteş

1974 doğumlu Türk şair ve romancıdır. 2009’da yayımlanan Korkma Ben Varım adlı romanı, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından roman dalında ödüle layık görülmüştür.

Bir Demet Yorum: Absürt komedilerin size beyin jimnastiği yaptırarak güldürdüğünü düşünün. Murat Menteş kitapları işte bunu vaat ediyor.

“Bilincim ve vicdanım, zihnim ve gönlüm, aklım ve kalbim, fikrim ve hissim… Her bakımdan eşitlemişti. Kişisel ekinoksumu yaşıyordum.”

Dublörün Dilemması

1. Ruhi Mücerret

2. Dublörün Dilemması

3. Korkma Ben Varım

4. Antika Titanik

5. Derde Deva Randevu

6. Garanti Karantina

 

 

 

 

Güray Süngü

1976, Kadırga, İstanbul doğumlu öykü ve roman yazarı. İlk eserlerini Hece Edebiyat Dergisi’nde yayınlamıştır. Sonraki yıllar Hece Öykü, Aykırı Edebiyat, Vivo Edebiyat, Kaçak Yayın, E-Edebiyat, Özgür Edebiyat, Ada, İtibar, Post Öykü ve İzdiham dergilerinde de kısa öyküler yazmıştır.

Bir Demet Yorum: Oğuz Atay’ın günümüzdeki halefi denilebilir. Bilinç akışını ondan sonra en iyi kullanan yazarımız olur kendileri (şahsi kanaatimizce).

“Su kendisi dökülmez yavrucuğum, hep bir döken vardır. Nehirler kendisi mi akar, ona bir ak diyen vardır. İnsan ne yaşasa oldum der, nereden dönse geldim der, oysa her şeyi ol diyerek olduran, olanı ve olmayanı kendine döndüren vardır.”

İbrahim’in Kaybettiğini Bulmasıdır

1. Deli Gömleği

2. Vicdan Sızlar

3. İnsanın Acayip Kısa Tarihi

4. Kış Bahçesi

5. Mehmet’i Sakatlayan Serçe Parmağı

6. Düş Kesiği

7. Hiçbir Şey Anlatmayan Hikayelerin İkincisi

8. İbrahim’in Kaybettiğini Bulmasıdır

9. Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk

10. Pencere’DEN

11. Az Kalan Gölge

12. Dördüncü Tekil Şahıs

 

 

 

 

Ali Ural

1959’da Samsun Ladik’te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. İlk şiiri Mavera Dergisi’nde çıktı. (1982) Yükseköğreniminin ardından bir süre editörlük yaptıktan sonra Şûle Yayınları’nı kurdu. 1989’da Merdiven Sanat isimli aylık bir sanat dergisi çıkardı.

Bir Demet Yorum: Deneme okumayı sevenler için çok başarılı bir kalem. Farklı bir zihnin derinliklerinde gezintiye çıkmak niyetinde olanlar Ali Ural’ın masalsı dilini çok sevecektir.

“Birbirinizin gönlünü kırmayın. Çünkü müminin kalbi Kâbe’ye benzer, lakin gönül ondan da yeğdir. Zira Beytü’l-ma’mur göktedir. Orayı melekler tavaf eder. Hâlbuki gönül Tanrı’nın nazargâhıdır. Tanrı’yla gönül arasında perde yoktur. Kâbe nasıl dokunulmaz, harim ve mübarekse gönül de Tanrı’nın tecelli ettiği yer olduğu için mübarektir, ona dokunmayın. “

Satranç Oynayan Derviş

1. Posta Kutusundaki Mızıka

11. Ay Tiradı
2. Makyaj Yapan Ölüler

12. Körün Parmak Uçları

3. Peygamber’in Aynaları

13. Fener Bekçisinin Rüyaları
4. Satranç Oynayan Derviş

14. Gizli Buzlanma

5. Tek Kelimelik Sözlük

15. Mara ve Öteki Şiirler
6. Güneşimin Önünden Çekil

16. Kuduz Aşısı

7. Bisiklet Dersleri

17. Raf Ömrü
8. Resimde Görünmeyen

18. Bostancı Bahane

9. Yangın Merdiveni (Kaçış Hikayeleri)

 

10. Ejderha ve Kelebek

 

 

 

 

 

 

Hasan Ali Toptaş

Öykü, roman ve şiirsel metinleriyle tanınır. 1987’de ilk öykü kitabı Bir Gülüşün Kimliği, 1990’da ikinci öykü kitabı Yoklar Fısıltısı yayımlandı. 1990’lı yıllarda yayımlanan kitaplarıyla pek çok ödül aldı. Veznedarlık, icra memurluğu ve hazine avukatlığında memurluk yaptı.

“Aynı yolda yürümekten başka çaresi olmayan tuhaf birer yaratıktı insanlar. Tekrarın tekrarlananın örtüsü olduğunu anlayamadan, aynı el sallayışların, aynı gülüşlerin, aynı yürüyüşlerin ya da aynı oturuşların içinden geçe geçe damaklarına bulaşan uzak bir serüven tadıyla dönüp dolaşıp aynı noktada yaşıyorlardı.”

Gölgesizler

Bir Demet Yorum: Farklı dünyalar kuran, kendine özgü diliyle akıcılığı hiçbir kitabında kaybetmeyen, tespitleri üzerine uzun uzun konuşulacak yazarlardan…

1. Kuşlar Yasına Gider

10. Harfler ve Notalar

2. Gölgesizler

11. Sonsuzluğa Nokta
3. Ben Bir Gürgen Dalıyım

12. Geçmiş Şimdi Gelecek

4. Bin Hüzünlü Haz

13. Uykuların Doğusu
5. Heba

14. Kayıp Hayaller Kitabı

6. Yalnızlıklar

15. Başlarken Yalnızsın Bitirdiğinde Daha da Yalnız (Söyleşiler Kitabı)

7. Ölü Zaman Gezginleri

16. Bir Gülüşün Kimliği

8. Gecenin Gecesi

17. Yoklar Fısıltısı

9. Beni Kör Kuyularda

18. Absürd Öyküler

 

 

 

 

 

Ahmet Hamdi Tanpınar

1901 doğumlu Türk şair, romancı, deneme yazarı, edebiyat tarihçisi, siyasetçi ve akademisyendir. Cumhuriyet neslinin ilk öğretmenlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar; “Bursa’da Zaman” şiiri ile geniş bir okuyucu kitlesi tarafından tanınmış bir şairdir.

“Artık hiçbir şeye inanamıyordum. Fakat korkmuyordum da. Olabilecek şeylerin en kötüsü olmuştu. Artık hürdüm..”

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

1. Saatleri Ayarlama Enstitüsü

14. Şiirler
2. Huzur

15. Edebiyat Üzerine Makaleler

3. Beş Şehir

16. Hep Aynı Boşluk

4. Mahur Beste

17. Edebiyat Dersleri
5. Bütün Şiirleri

18. Hüsrev ü Şirin

6. Sahnenin Dışındakiler

19. Mücevherlerin Sırrı
7. Hikayeler

20. Ahmet Haşim

8. On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi

21. Tanpınar’dan Hasan Ali Yücel’e Mektuplar
9. Aydaki Kadın

22. İki Ateş Arasında

10. Suat’ın Mektubu

23. Tanpınar Zamanı Son Bakışlar
11. Yaşadığım Gibi

24. Yaz Yağmuru

12. Yahya Kemal

25. Tevfik Fikret
13. Abdullah Efendinin Rüyaları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.