Muhayyel Dergisi 21. Sayısı

Aylık Edebiyat dergisi

Yıl: 2

Sayı: 21

Ocak 2020

Muhayyel çok uzun süredir takip ettiğim bir dergi. Yayın kurulunda Cemal Şakar, Mehmet Narlı, Ertan Örgen ve Güray Süngü var. Güray Süngü çok sevdiğim yazarların başında geldiği için dergiyi keşfettim.

Bu ayki sayısında Hüseyin Ahmet Çelik, Fatih Kutlubay, Hale Sert, Mehmet Şeker , Sıddık Yurtsever, İbrahim Halil Çelik öyküleriyle yer alıyor. Hüseyin Ahmet Çelik’in öyküsü post modern özellikler içeriyordu. Hikaye içinde hikaye olan öyküsünü zevkle okudum. Fatih  Kutlubay’ın öyküsünü çok beğendim. Eğlenerek okuduğum metinle sosyal medyanın etrafımızı nasıl sardığını anlatıyor. Tabi özeleştiri de yapmadım değil. Hale Sert’in öyküsü ise metinler arası özellik taşıyordu. Kahramanın okuduğu kitaptaki kahraman da öykünün kahramanıydı aynı zamanda. Deneysel şeyler okumak isteyenler için iyi bir örnek olabilir. Derginin en çok beğendiğim öyküsünü İbrahim Halil Çelik yazmış. Duygusal bir hikayeydi. Cümleleri de can yakıcı ve etkileyiciydi. En beğendiğim cümlesi ise  “ Dünyada bir anadil  varsa o da sessizliktir.” Oldu.

Bu yıl Necip Fazıl Hikaye- Roman Ödülü’nü  öykücü Cemal Şakar aldı. Bu ay ki sayıda Cemal Şakar son zamanlarda çok ilgimi çeken Necip Tosun ile muazzam bir söyleşi yapmış. Hikaye- öykü arasındaki farkını, öyküde dilin önemini anlaşılır bir şekilde anlatmış. Edebiyatın hayattaki  ve özelinde kendi hayatındaki yerinden bahsetmiş. Ve en son olarak edebiyat eskiden neydi şimdi ne sorusunun cevabının benim hiç bakmadığım tarafından dile getirmiş. Ufkumu açan bir söyleşi oldu.

Serçelerin Ölümü kitabını çok yakın zamanda okudum. Kadir Daniş . Bu kitabında çok iyi cümlelerle kasvetli bir hikaye anlatıyor. Dergide ise bir deneme yazısı vardı .Genç yazar bu denemede yapay zekanın edebiyata etkisinin neler olabileceğini aktarmış bizlere. Harari’den , Yapay zekanın yazdığı romandan , hattatların günümüzdeki yerini edebiyatçıların ilerideki yerine benzetmesinden bahsediyor. Büyük zevkle okuduğumu söyleyebilirim.

Tabi son bölümde kitap tanıtımları var. Dergilerde en sevdiğim bölümlerden biri bu oluyor. Yeni yazarlar ve yeni kitaplar keşfetmenin en iyi yollarından biri de dergi okumak bence.

Dergide daha fazlasını bulacaksınız. Ben sadece beğendiğim bölümlerden bahsettim. Dergi okumaya karşı önyargınız varsa Muhayyel bu sayısıyla önyargınızı kıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.